Прејди на содржината

Гросенхајн

Координати: 51°17′N 13°33′E / 51.283° СГШ; 13.550° ИГД / 51.283; 13.550
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гросенхајн
Градско собрание на Гросенхајн
Градско собрание на Гросенхајн
Градско собрание на Гросенхајн
Грб на Гросенхајн
Гросенхајн во рамките на Германија
Гросенхајн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Мајсен
Градски единици 5
Градоначалник Буркхард Милер (ДХС)
Основни податоци
Површина 96,79 км2
Надм. височина 122 м
Население 18.062 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 187 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01558
Повик. бр. 03522
Портал www.grossenhain.de
Местоположба на градот Гросенхајн во рамките на округот Мајсен
Карта
Карта
Координати 51°17′N 13°33′E / 51.283° СГШ; 13.550° ИГД / 51.283; 13.550

Гросенхајн (германски: Großenhain) — град во округот Мајсен, во сојузната покраина Саксонија, Германија.

Историја[уреди | уреди извор]

Гросенхајн првично била лужичка населба. Првпат бил споменат во 1205.[2] Едно време бил окупиран од Бохемија, при што бил силно утврден. Потоа преминал во посед на грофовите од Мајсен, од кого во 1312 бил преземен од грофовите од Бранденбург. Во средниот век, Гросенхајн бил еден од најмоќните градови во Саксонија. Значително настрадал во сите големи германски војни и во 1744 бил скоро целосно уништен од пожар. На 16 мај 1813, се водела голема битка помеѓу Французите и Русите.

Географија[уреди | уреди извор]

Гросенхајн се наоѓа на реката Редер, 30 километри северозападно од Дрезден и 17 километри источно од Риза. Исто така, се наоѓа на Вија Регија од Герлиц до Сантјаго де Компостела.

Градски единици[уреди | уреди извор]

 • Наундорф
 • Фолберн
 • Ростиг
 • Чишен
 • Милбиц
 • Клајнрашиц
 • Гросрашиц
 • Скаса
 • Весниц
 • Чауиц

Стопанство[уреди | уреди извор]

Funke & Will AG се наоѓа во Гросенхајн и е познат по производството на автомобилите Yes! Roadster.

Инфраструктура[уреди | уреди извор]

Постојат две железнички станици во Гросенхајн. Железничката станица Großenhain Berliner Bahnhof е надвор од употреба од 2002, единствено Großenhain Cottbusser Bahnhof е опслужувана со возови од Дрезден до Елстерверда, Котбус и Хојерсверда.

Гросенхајн е поврзан со Bundesstraße 98 и Bundesstraße 101.

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

 • Карл Бенџамин Пројскер (1786–1871): основач на првата јавна библиотека во Германија (1828)
 • Манфред фон Рихтхофен (1892–1918): германски борбен пилот познат како Црвениот барон, бил трениран на локалниот аеродром
 • Корина Харфух (*1954): германска глумица, тука го поминала нејзиното детство
 • Хајно (*1938): германски изведувач на шлагери, тука го поминал неговото детство

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)
 2. Großenhain, Steifzug durch eine sächsische Kleinstadt 2002, Gräser Verlag

Public Domain Оваа статија вклучуват текст од дело кое сега е во јавна сопственостChisholm, Hugh, уред. (1911). Encyclopædia Britannica (11. изд.). Cambridge University Press. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: ref=harv (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]