Редерауе

Координати: 51°23′15″N 13°27′30″E / 51.38750° СГШ; 13.45833° ИГД / 51.38750; 13.45833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Редерауе
Грб на Редерауе
Редерауе во рамките на Германија
Редерауе
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Мајсен
Општ. заед. Редерауе-Вилкниц
Месни единици 5
Градоначалник Лотар Херклоц
Основни податоци
Површина 28,94 км2
Надм. височина 104 м
Население 2.587 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 89 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01609
Повик. бр. 035263
Портал www.roederaue.de
Местоположба на Редерауе во рамките на округот Мајсен
Карта
Карта
Координати 51°23′15″N 13°27′30″E / 51.38750° СГШ; 13.45833° ИГД / 51.38750; 13.45833

Редерауе (германски: Röderaue) — општина во округот Мајсен, во Саксонија, Германија.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Редерауе ги вклучува следниве единици:

  • Фрауенхајн
  • Козелиц
  • Пулзен
  • Раден

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)