Пристевиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пристевиц
Пристевиц во рамките на Германија
Пристевиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Мајсен
Месни единици 21
Градоначалник Ернс-Георг Рендке
Основни податоци
Површина 61,20 км2
Надм. височина 145 м
Население 3.163 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01561
Повик. бр. 03522, 035249, 035267
Местоположба на Пристевиц во рамките на округот Мајсен
Карта
Координати 51°15′13″N 13°30′33″E / 51.25361° СГШ; 13.50917° ИГД / 51.25361; 13.50917Координати: 51°15′13″N 13°30′33″E / 51.25361° СГШ; 13.50917° ИГД / 51.25361; 13.50917

Пристевиц (германски: Priestewitz) — општина во округот Мајсен, во Саксонија, Германија.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Пристевиц ги вклучува следниве единици:

 • Алтлајс
 • Базелиц
 • Баслиц
 • Блатерслебен
 • Бела
 • Дешиц
 • Геферниц
 • Гајслиц
 • Кмелен
 • Котевиц
 • Лаубах
 • Ленц
 • Медесен
 • Наулајс
 • Писковиц
 • Поршиц
 • Штауда
 • Штрибен
 • Вантевиц
 • Цотевиц

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)