Цајтхајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цајтхајн
Грб на Цајтхајн
Цајтхајн во рамките на Германија
Цајтхајн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Мајсен
Месни единици 11
Градоначалник Ханес Бергер
Основни податоци
Површина 81,49 км2
Надм. височина 98 м
Население 5.509 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01619
Повик. бр. 03525
Портал www.zeithain.de
Местоположба на Цајтхајн во рамките на округот Мајсен
Карта
Карта
Координати 51°20′N 13°21′E / 51.333° СГШ; 13.350° ИГД / 51.333; 13.350Координати: 51°20′N 13°21′E / 51.333° СГШ; 13.350° ИГД / 51.333; 13.350

Цајтхајн германски: Zeithain) — општина во округот Мајсен, во Саксонија, Германија.

Историски, познат е по логорот кај Цајтхајн (Zeithainer Zeltlager или Zeithainer Lustlager), кој бил огромен собир на шатори и трупи, вклучувајќи над 27.000 војници, армијата на Август Силниот. Овој настан се случил од 1 до 26 јуни 1730 година.[2]

Во текот на Втората светска војна имало голем затворенички камп. За кампот посветен е споменик и музеј.[3]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Цајтхајн ги вклучува следниве единици:

 • Котевиц
 • Голис
 • Јакобстал
 • Крајниц
 • Лоренцкирх
 • Мориц
 • Нојдорф
 • Промниц
 • Редерау-Боберзен
 • Чепа

Галерија[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)
 2. Holger Schuckelt: The Turkish Chamber – Oriental Splendor in the Dresden Armoury, Munich: Deutscher Kunstverlag, 2010, ISBN 978-422-06914-5, p. 112
 3. Споменикот и историјата на кампот во Цајтхајн