Морицбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Морицбург
Замок Морицбург
Замок Морицбург
Грб на Морицбург
Морицбург is located in Германија
Морицбург
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Мајсен
Градоначалник Георг Рајц (ДХС)
Основни податоци
Површина 46,37 км2
Надм. височина 166 м
Население 8.326 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 180 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01466–01468
Повик. бр. 035207, 0351
Портал www.moritzburg.de
Местоположба на Морицбург во рамките на округот Мајсен
Карта
Координати 51°09′54″N 13°40′46″E / 51.16500° СГШ; 13.67944° ИГД / 51.16500; 13.67944Координати: 51°09′54″N 13°40′46″E / 51.16500° СГШ; 13.67944° ИГД / 51.16500; 13.67944

Морицбург (германски: Moritzburg) — општина во округот Мајсен во Саксонија, Германија, помеѓу Мајсен, како поранешен центар на Саксонија и денешниот главен град Дрезден. Тој е најпознат по неговиот барокен замок, Замок Морицбург.

Селото станало пазар во 1675. Саксонскиот државен трезор се наоѓал во Морицбург од 1828. Во 1884 била изградената железничката линијата Радебојл-Радебург на тесен колосек, што го поврзало Морицбург со окружниот главен град Радебојл и Радебург. Германскиот сликар Кете Колвиц живеел во Риденхоф во Морицбург од 1944, па до неговата смрт на 22 април 1945 на покана на принцот Ернст Хајнрих фон Ветин. Во 1995 бил отворен мал музеј во Риденхоф.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)