Лампертсвалде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лампертсвалде
Грб на Лампертсвалде
Лампертсвалде is located in Германија
Лампертсвалде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Мајсен
Општ. заед. Шенфелд
Градоначалник Волфганг Хофман
Основни податоци
Површина 63,52 км2
Надм. височина 152 м
Население 2.520 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01561
Повик. бр. 035248
Портал www.gemeinde-lampertswalde.de
Местоположба на Лампертсвалде во рамките на округот Мајсен
Карта
Координати 51°19′0″N 13°40′0″E / 51.31667° СГШ; 13.66667° ИГД / 51.31667; 13.66667Координати: 51°19′0″N 13°40′0″E / 51.31667° СГШ; 13.66667° ИГД / 51.31667; 13.66667

Лампертсвалде (германски: Lampertswalde) — општина во округот Мајсен, во Саксонија, Германија.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Лампертсвалде ги вклучува следниве единици:

  • Аделсдорф (порано Дорф дер Југенд)
  • Броквиц
  • Милбах
  • Кверза
  • Шенборн
  • Вајсиг на Рашиц

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)