Нинхриц

Координати: 51°18′N 13°24′E / 51.300° СГШ; 13.400° ИГД / 51.300; 13.400
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нинхриц
Замок Зојслиц
Замок Зојслиц
Замок Зојслиц
Грб на Нинхриц
Нинхриц во рамките на Германија
Нинхриц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Мајсен
Градоначалник Удо Шмит (СДП)
Основни податоци
Површина 31,11 км2
Надм. височина 105 м
Население 5.483 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 176 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01612
Повик. бр. 035265
Портал www.nuenchritz.de
Местоположба на Нинхриц во рамките на округот Мајсен
Карта
Карта
Координати 51°18′N 13°24′E / 51.300° СГШ; 13.400° ИГД / 51.300; 13.400

Нинхриц (германски: Nünchritz) — општина во округот Мајсен, во Саксонија, Германија.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Нинхриц ги вклучува следници единици:

 • Дизбар-Зојслиц
 • Голча
 • Гредел
 • Леквиц
 • Мершвиц
 • Наундерфхен
 • Нојзојслиц
 • Рода
 • Вајсиг
 • Чајтен

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)