Нидерау (Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нидерау (Саксонија)
Грб на Нидерау (Саксонија)
Нидерау (Саксонија) is located in Германија
Нидерау (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Мајсен
Месни единици 7
Градоначалник Манфред Шмит
Основни податоци
Површина 35,21 км2
Надм. височина 117 м
Население 4.050 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 115 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01689
Повик. бр. 035243
Портал www.meiland.de/niederau
Местоположба на Нидерау (Саксонија) во рамките на округот Мајсен
Карта
Координати 51°10′32″N 13°32′33″E / 51.17556° СГШ; 13.54250° ИГД / 51.17556; 13.54250Координати: 51°10′32″N 13°32′33″E / 51.17556° СГШ; 13.54250° ИГД / 51.17556; 13.54250

Нидерау (германски: Niederau) — општина во округот Мајсен, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)