Вајнбела

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вајнбела
Општинското собрание на Вајнбела
Општинското собрание на Вајнбела
Грб на Вајнбела
Вајнбела is located in Германија
Вајнбела
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Мајсен
Месни единици 2
Градоначалник Рајнхарт Франке
Основни податоци
Површина 19,01 км2
Надм. височина 148 м
Население 10.367 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 545 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01686–01689
Повик. бр. 035243
Портал www.weinboehla.de
Местоположба на Вајнбела во рамките на округот Мајсен
Карта
Координати 51°10′N 13°34′E / 51.167° СГШ; 13.567° ИГД / 51.167; 13.567Координати: 51°10′N 13°34′E / 51.167° СГШ; 13.567° ИГД / 51.167; 13.567

Вајнбела (германски: Weinböhla) — општина во округот Мајсен, во Саксонија, Германија. Се наоѓа на 7 километри источно од Мајсен и 17 километри северозападно од Дрезден.

До општината може да се дојде од Дрезден со трамвајската линија 4 на Дрезденското сообраќајно претпријатие.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)