Еберсбах (Мајсен)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Еберсбах
Еберсбах (Мајсен) во рамките на Германија
Еберсбах (Мајсен)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Мајсен
Месни единици 13
Градоначалник Маргот Ферман
Основни податоци
Површина 84,18 км2
Надм. височина 238 м
Население 4.325 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01561
Повик. бр. 035208
Местоположба на Еберсбах во рамките на округот Мајсен
Карта
Карта
Координати 51°14′26″N 13°39′36″E / 51.24056° СГШ; 13.66000° ИГД / 51.24056; 13.66000Координати: 51°14′26″N 13°39′36″E / 51.24056° СГШ; 13.66000° ИГД / 51.24056; 13.66000

Еберсбах (германски: Ebersbach) — општина во округот Мајсен, во Саксонија, Германија.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Еберсбах ги вклучува следниве единици:

 • Бајерсдорф
 • Биберах
 • Кунерсдорф
 • Ермендорф
 • Фрајтелсдорф
 • Гера
 • Хондорф
 • Калкројт
 • Лаутербах
 • Маршау
 • Наунхоф
 • Рајнерсдорф
 • Редерн

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)