Штаухиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Штаухиц
Штаухиц is located in Германија
Штаухиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Мајсен
Месни единици 21
Градоначалник Петер Гајслер
Основни податоци
Површина 33,05 км2
Надм. височина 124 м
Население 3.106 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 94 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01594
Повик. бр. 035268
Портал www.stauchitz.de
Местоположба на Штаухиц во рамките на округот Мајсен
Карта
Координати 51°15′0″N 13°13′0″E / 51.25000° СГШ; 13.21667° ИГД / 51.25000; 13.21667Координати: 51°15′0″N 13°13′0″E / 51.25000° СГШ; 13.21667° ИГД / 51.25000; 13.21667

Штаухиц (германски: Stauchitz) — општина во округот Мајсен, во Саксонија, Германија.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Штаухиц ги вклучува следниве единици:

 • Блосвиц
 • Доберниц
 • Дезиц
 • Глајна
 • Гроптиц
 • Грубниц
 • Ханефелд
 • Ибаниц
 • Калбиц
 • Паниц
 • Плотиц
 • Пезиг
 • Прозиц
 • Рагевиц
 • Зерхаузен
 • Штауха
 • Штојтен
 • Штезиц
 • Требен
 • Вилшвиц

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)