Кебшицтал

Координати: 51°9′N 13°23′E / 51.150° СГШ; 13.383° ИГД / 51.150; 13.383
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кебшицтал
Влез во селото Шлета
Влез во селото Шлета
Влез во селото Шлета
Кебшицтал во рамките на Германија
Кебшицтал
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Мајсен
Месни единици 37
Градоначалник Уве Клингор
Основни податоци
Површина 50,45 км2
Надм. височина 209 м
Население 2.748 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01665
Повик. бр. 035244
Портал www.gemeinde-kaebschuetztal.de
Местоположба на Кебшицтал во рамките на округот Мајсен
Карта
Карта
Координати 51°9′N 13°23′E / 51.150° СГШ; 13.383° ИГД / 51.150; 13.383

Кебшицтал (германски: Käbschütztal) — општина во округот Мајсен, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)