Пушвиц

Координати: 51°15′N 14°18′E / 51.250° СГШ; 14.300° ИГД / 51.250; 14.300
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пушвиц/Бошице

Puschwitz/Bóšicy

Пушвиц/Бошице во рамките на Германија
Пушвиц/Бошице
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Општ. заед. Нешвиц
Месни единици 7
Градоначалник Станислаус Ричер
Основни податоци
Површина 11,74 км2
Надм. височина 180 м
Население 808 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 69 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 02699
Повик. бр. 035933
Местоположба на Пушвиц/Бошице во рамките на округот Бауцен
Карта
Карта
Координати 51°15′N 14°18′E / 51.250° СГШ; 14.300° ИГД / 51.250; 14.300

Пушвиц (германски: Puschwitz, горнолужички: Bóšicy) — општина во округот Бауцен, во Саксонија, Германија.

Припаѓа на Горна Лужица и е населена со Лужички Срби. Општината се состои од следниве села:

  • Гура (Guhra, Hora)
  • Јесниц (Jeßnitz, Jaseńca)
  • Лауске (Lauske, Łusč)
  • Ној-Јесниц (Neu-Jeßnitz, Nowa Jaseńca)
  • Ној-Лауске (Neu-Lauske, Nowy Łusč)
  • Ној-Пушвиц (Neu-Puschwitz, Nowe Bóšicy)
  • Пушвиц (Puschwitz, Bóšicy)
  • Ветро (Wetro, Wětrow)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)