Швепниц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Швепниц
Грб на Швепниц
Швепниц is located in Германија
Швепниц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Месни единици 5
Градоначалник Елке Ретих (независен)
Основни податоци
Површина 55,50 км2
Надм. височина 147 м
Население 2.478 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 01936
Повик. бр. 035797
Портал www.schwepnitz.de
Местоположба на Швепниц во рамките на округот Бауцен
Карта
Координати 51°19′47″N 13°57′37″E / 51.32972° СГШ; 13.96028° ИГД / 51.32972; 13.96028Координати: 51°19′47″N 13°57′37″E / 51.32972° СГШ; 13.96028° ИГД / 51.32972; 13.96028

Швепниц (германски: Schwepnitz, горнолужички: Sepicy) — општина во округот Бауцен, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)