Радеберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Радеберг
Поглед на Радеберг
Поглед на Радеберг
Поглед на Радеберг
Грб на Радеберг
Радеберг во рамките на Германија
Радеберг
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Градски единици 5
Градоначалник Герхард Лем (СДП)
Основни податоци
Површина 30 км2
Надм. височина 250 м
Население 18.597 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 620 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 01454
Повик. бр. 03528
Портал www.radeberg.de
Местоположба на градот Радеберг во рамките на округот Бауцен
Карта
Карта
Координати 51°7′N 13°55′E / 51.117° СГШ; 13.917° ИГД / 51.117; 13.917Координати: 51°7′N 13°55′E / 51.117° СГШ; 13.917° ИГД / 51.117; 13.917

Радеберг (германски: Radeberg) — мал град, кој се наоѓа 20 километри североисточно од Дрезден во Саксонија, Германија. Компанијата Elektronik Radeberg GmbH, порано добро позната во Источна Германија за производство на телевизори се наоѓа во градот.

Градот има евангелистичка и римокатоличка црква и стар замок. Неговите главни индустрии се производство на стакло, машини, мебел и хартија и произведува, исто така, и пиво, кое главно се извезува.

Историја[уреди | уреди извор]

Радеберг бил спомнат за првпат во 1219, кога фармерите се населиле во округот од поголемиот Редер. Името на местото веројатно е изведено од оваа реката. Во помалку од 150 години се развил како пазарно место, замок и сопствени единици.

Пред 500 години било пронајдено сребро близу градот. Меѓутоа, рудата била брзо ископана.

Пиварница Радеберг[уреди | уреди извор]

Пиварницата Радеберг била основана во 1872 и е дел од Oetker Group.[2] Го произведува Radeberger Pilsner,[3], 4,8 процентно светло пиво.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)
  2. Dr. August Oetker KG: Home
  3. Radeberger Exportbierbrauerei

Надворешни врски[уреди | уреди извор]