Прејди на содржината

Радибор

Координати: 51°15′N 14°24′E / 51.250° СГШ; 14.400° ИГД / 51.250; 14.400
Од Википедија — слободната енциклопедија
Радибор/Радвор

Radibor/Radwor

Радибор/Радвор во рамките на Германија
Радибор/Радвор
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Градоначалник Винценц Бабершке (ДХС)
Основни податоци
Површина 61,93 км2
Надм. височина 165 м
Население 3.163 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 02627
Повик. бр. 035935
Портал www.radibor.de
Местоположба на Радибор/Радвор во рамките на округот Бауцен
Карта
Карта
Координати 51°15′N 14°24′E / 51.250° СГШ; 14.400° ИГД / 51.250; 14.400

Радибор (германски: Radibor, горнолужички: Radwor) — општина во Саксонија во Германија. Се наоѓа во Горна Лужица околу 10 километри северно од Бауцен, кој е исто така главен град на округот Бауцен, кому Радибор припаѓа.

Радибор бил првпат споменат во пишан извор од 1359. Неговото име е од лужичкосрпско потекло и општо означува „место на совет“. Општината припаѓа на централната област на Лужичките Срби.

Села[уреди | уреди извор]

Следниве села припаѓаат на општината Радибор:

 • Борниц (Bornitz, Boranecy), 125 жит.
 • Брона (Brohna, Bronjo), 73 жит.
 • Камина (Camina, Kamjenej), 119 жит.
 • Келн (Cölln, Chelno), 356 жит.
 • Дробен (Droben, Droby), 89 жит.
 • Гросбрезерн (Großbrösern, Wulki Přezdrěń), 46 жит.
 • Липич (Lippitsch, Lipič), 193 жит.
 • Ломске (Lomske, Łomsk), 205 жит.
 • Лупа (Luppa, Łupoj), 205 жит.
 • Лупедубрау (Luppedubrau, Łupjanska Dubrawka), 79 жит.
 • Лутовиц (Luttowitz, Lutobč), 162 жит.
 • Мерка (Merka, Měrkow), 139 жит.
 • Милкел (Milkel, Minakał), 420 жит.
 • Милквиц (Milkwitz, Miłkecy), 113 жит.
 • Ној-Борниц (Neu-Bornitz, Nowe Boranecy), 61 жит.
 • Ној-Брона (Neu-Brohna, Nowe Bronjo), 20 жит.
 • Квос (Quoos, Chasow), 156 жит.
 • Радибор (Radibor, Radwor), 704 жит.
 • Шварцадлер (Schwarzadler, Čorny Hodler), 37 жит.
 • Тајха (Teicha, Hat), 75 жит.
 • Весел (Wessel, Wjesel), 99 жит.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)