Куневалде

Координати: 51°6′N 14°31′E / 51.100° СГШ; 14.517° ИГД / 51.100; 14.517
Од Википедија — слободната енциклопедија
Куневалде
Грб на Куневалде
Куневалде во рамките на Германија
Куневалде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Месни единици 10
Градоначалник Томас Мартолок (ДХС)
Основни податоци
Површина 26,62 км2
Надм. височина 315 м
Население 4.587 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 172 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 02733
Повик. бр. 035877
Портал www.cunewalde.de
Местоположба на Куневалде во рамките на округот Бауцен
Карта
Карта
Координати 51°6′N 14°31′E / 51.100° СГШ; 14.517° ИГД / 51.100; 14.517

Куневалде (германски: Cunewalde, горнолужички: Kumwałd) — општина во округот Бауцен, во источниот дел на покраината Саксонија во Германија. Се наоѓа на Лужичките Планини, помеѓу градовите Бауцен и Лебау, во долина помеѓу ридовите Чорнебох, Хромадик и Билебох, на 499 метри надморска височина. Тоа е едно од најголемите села во Горна Лужица.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)