Вилтен

Координати: 51°6′N 14°24′E / 51.100° СГШ; 14.400° ИГД / 51.100; 14.400
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вилтен
Грб на Вилтен
Вилтен во рамките на Германија
Вилтен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Градски единици 3
Градоначалник Михаел Херфорт (ДХС)
Основни податоци
Површина 17,06 км2
Надм. височина 288 м
Население 4.786 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 281 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 02679–02681
Повик. бр. 03592
Портал Матична страница
Местоположба на градот Вилтен во рамките на округот Бауцен
Карта
Карта
Координати 51°6′N 14°24′E / 51.100° СГШ; 14.400° ИГД / 51.100; 14.400

Вилтен (германски: Wilthen) — град во округот Бауцен, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа близу границата со Чешка, 9 километри јужно од Бауцен и 50 километри источно од Дрезден.

Географија[уреди | уреди извор]

Соседни општини се Обергуриг, Гроспоствиц, Киршау, Ширгисвалде, Штајнигтволмсдорф. Вилтен денес се состои од центалната населба и некои помали села. Делови на градот се именувани: Сора, Ингерсдорф и Таутевалде.

Историја[уреди | уреди извор]

Вилтен првпат бил спомнат во 1222. Во 1669, селото добило статус на град и пазарно место. Но, сè уште се сметало како село, бидејќи одржувало само неколкупати годишно пазари. Триста години подоцна, повторно станал град. Од 1972, Вилтен е службено прогласен за воздушна бања (Erholungsort).

Култура, знаменитости и туризам[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа во „Lausitzer Bergland“, ридски регион помеѓу Саксонска Швајцарија и Житавски Планини, во Лужичките планини. Вилтен нуди многу можности за туризам, како искачување и планинарење, воедно и голем број на ресторани.

Стопанство[уреди | уреди извор]

На почетокот на 19-от век, градот започнал да станува познато место на текстилната индустрија, машинската, производството на пластика и алкохол. Важни претпријатија денес се: Wilthener Weinbrennerei/ Hardenberg Wilthen AG, KEW Kunststofferzeugnisse GmbH Wilthen, Lakowa GmbH Kunststoffbe- und verarbeitung, VTN Härterei Wilthen GmbH, SLM GmbH и Schumann Kies- und Hartsteinwerke.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]