Штајнигтволмсдорф

Координати: 51°4′N 14°21′E / 51.067° СГШ; 14.350° ИГД / 51.067; 14.350
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штајнигтволмсдорф
Штајнигтволмсдорф во рамките на Германија
Штајнигтволмсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Месни единици 3
Градоначалник Гунтрам Штеглих
Основни податоци
Површина 18,03 км2
Надм. височина 394 м
Население 2.801 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 155 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 01904
Повик. бр. 035951
Портал www.steinigtwolmsdorf.com
Местоположба на Штајнигтволмсдорф во рамките на округот Бауцен
Карта
Карта
Координати 51°4′N 14°21′E / 51.067° СГШ; 14.350° ИГД / 51.067; 14.350

Штајнигтволмсдорф (германски: Steinigtwolmsdorf) — општина од околу 3.419 жители. Се наоѓа во источна Германија во округот Бауцен во Саксонија, близу границата со Чешка.

Географија[уреди | уреди извор]

Штајнигтволмсдорф е сместена во јужниот дел на округот Бауцен. Оддалечена е околу 16 километри од градот Бишофсверда и 19 километри од градот Бауцен. Се наоѓа во близина на сојузниот автопат B98, кој е помеѓу Бишофсверда, Опах и Цитау. Следна железничка станица може да се најде во Нојкирх (Лужица) на железничката линија помеѓу Дрезден и Либерец.

Делови на општината[уреди | уреди извор]

Општината се состои од три дела: Штајнигтволмсдорф, Рингенхајн и Вајфа. Централното село на општината било основано во 1250. Најважна знаменитост е црквата од 1861 и некои Umgebindehäuser. Во еден дел од општината наречен „Рингенхајн“, може да се најде најмалата Umgebindehaus во целата Горна Лужица. Малото село Вајфа, највисоко од сите села во целата горна Лужица и исто така уникатно, дека било независно село стотици години наназад.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)