Демиц-Тумиц

Координати: 51°8′N 14°15′E / 51.133° СГШ; 14.250° ИГД / 51.133; 14.250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Демиц-Тумиц
Основно училиште
Основно училиште
Основно училиште
Грб на Демиц-Тумиц
Демиц-Тумиц во рамките на Германија
Демиц-Тумиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Месни единици 9
Градоначалник Хорст Витхолц
Основни податоци
Површина 21,07 км2
Надм. височина 250 м
Население 2.637 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 125 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 01877
Повик. бр. 03594
Портал www.demitz-thumitz.de
Местоположба на Демиц-Тумиц во рамките на округот Бауцен
Карта
Карта
Координати 51°8′N 14°15′E / 51.133° СГШ; 14.250° ИГД / 51.133; 14.250

Демиц-Тумиц (германски: Demitz-Thumitz, горнолужички: Zemicy-Tumicy) — општина во источниот дел на Саксонија, Германија. Припаѓа на округот Бауцен.

Географија[уреди | уреди извор]

Општина се наоѓа на крајот од Лужичките Возвишенија (Lausitzer Bergland).

Села[уреди | уреди извор]

Неколку села припаѓаат на општината:

  • Демиц-Тумиц (Demitz-Thumitz, Zemicy-Tumicy)
  • Велкау (Wölkau, Wjelkowy)
  • Медевиц (Medewitz, Mjedźojz)
  • Биркенроде (Birkenrode, Brězyšćo)
  • Ротнауслиц (Rothnaußlitz, Čerwjene Noslicy)
  • Каневиц (Cannewitz, Chanecy)
  • Карлсдорф (Karlsdorf)
  • Потшаплиц (Pottschapplitz, Počaplicy)
  • Пола-Штаха (Pohla-Stacha, Palow-Stachow)

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Демиц-Тумиц се наоѓа на железничката линија Дрезден-Герлиц и сојузниот автопат B6 (Дрезден-Бауцен).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)