Прејди на содржината

Нешвиц

Координати: 51°16′N 14°20′E / 51.267° СГШ; 14.333° ИГД / 51.267; 14.333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нешвиц/Њесвачидво

Neschwitz/Njeswačidło

Замок во Нешвиц
Замок во Нешвиц
Замок во Нешвиц
Грб на Нешвиц/Њесвачидво
Нешвиц/Њесвачидво во рамките на Германија
Нешвиц/Њесвачидво
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Општ. заед. Нешвиц
Месни единици 17
Градоначалник Герд Шустер (ДХС)
Основни податоци
Површина 45,99 км2
Надм. височина 149 м
Население 2.407 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 02699
Повик. бр. 035933, 035937
Портал www.neschwitz.de
Местоположба на Нешвиц/Њесвачидво во рамките на округот Бауцен
Карта
Карта
Координати 51°16′N 14°20′E / 51.267° СГШ; 14.333° ИГД / 51.267; 14.333

Нешвиц (германски: Neschwitz, горнолужички: Njeswačidło) — општина во источниот дел на Саксонија, Германија. Припаѓа на округот Бауцен и се наоѓа 14 километри северозападно од истоимениот град.

Географија

[уреди | уреди извор]

Општинасе се наоѓа во горнолужичката низина.

Неколку села припаѓаат на општината:

 • Нешвиц (Neschwitz, Njeswačidło)
 • Каслау (Caßlau, Koslow)
 • Добершиц (Doberschütz, Dobrošicy)
 • Холша (Holscha, Holešow)
 • Холшдубрау (Holschdubrau, Holešowska Dubrawka)
 • Клајнхолша (Kleinholscha, Holška)
 • Криниц (Krinitz, Króńca)
 • Лисахора (Lissahora, Liša Hora)
 • Лога (Loga, Łahow)
 • Ломске (Lomske, Łomsk)
 • Луга (Luga, Łuh)
 • Нојдорф (Neudorf, Nowa Wjes)
 • Паневиц (Pannewitz, Banecy)
 • Сарич (Saritsch, Zarěč)
 • Ибигау (Übigau, Wbohow)
 • Вајдлиц (Weidlitz, Wutołčicy) и
 • Цеша (Zescha, Šešow)
 1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)