Гросрерсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гросрерсдорф
Градското собрание
Градското собрание
Грб на Гросрерсдорф
Гросрерсдорф is located in Германија
Гросрерсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Општ. заед. Гросрерсдорф
Градски единици 4
Градоначалник Керстин Тернес
Основни податоци
Површина 26,45 км2
Надм. височина 279 м
Население 9.659 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 365 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 01900
Повик. бр. 035952
Портал www.grossroehrsdorf.de
Местоположба на градот Гросрерсдорф во рамките на округот Бауцен
Карта
Координати 51°08′40″N 14°1′0″E / 51.14444° СГШ; 14.01667° ИГД / 51.14444; 14.01667Координати: 51°08′40″N 14°1′0″E / 51.14444° СГШ; 14.01667° ИГД / 51.14444; 14.01667

Гросрерсдорф (германски: Großröhrsdorf) — град во округот Бауцен, во источниот дел на сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа 12 километри западно од Бишофсверда и 22 километри североисточно од Дрезден. Тој се простира долж околу 4 километри долгиот стар поштенски пат, кој минува низ него.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)