Обергуриг

Координати: 51°08′N 14°24′E / 51.133° СГШ; 14.400° ИГД / 51.133; 14.400
Од Википедија — слободната енциклопедија
Обергуриг/Хорња Хурка

Obergurig/Hornja Hórka

Грб на Обергуриг/Хорња Хурка
Обергуриг/Хорња Хурка во рамките на Германија
Обергуриг/Хорња Хурка
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Општ. заед. Гроспоствиц-Обергурих
Месни единици 7
Градоначалник Томас Полпиц
Основни податоци
Површина 9,84 км2
Надм. височина 240 м
Население 2.090 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 212 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 02692
Повик. бр. 035938
Портал www.obergurig.de
Местоположба на Обергуриг/Хорња Хурка во рамките на округот Бауцен
Карта
Карта
Координати 51°08′N 14°24′E / 51.133° СГШ; 14.400° ИГД / 51.133; 14.400

Обергуриг (германски: Obergurig, горнолужички: Hornja Hórka) — општина во округот Бауцен, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)