Рекелвиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рекелвиц/Ворклеце

Räckelwitz/Worklecy

Грб на Рекелвиц/Ворклеце
Рекелвиц/Ворклеце во рамките на Германија
Рекелвиц/Ворклеце
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Општ. заед. Ам Клостервасер
Месни единици 6
Градоначалник Франц Бруск (ДХС)
Основни податоци
Површина 11,51 км2
Надм. височина 164 м
Население 1.111 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 97 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 01920
Повик. бр. 035796
Портал www.raeckelwitz.de
Местоположба на Рекелвиц/Ворклеце во рамките на округот Бауцен
Карта
Карта
Координати 51°15′N 14°14′E / 51.250° СГШ; 14.233° ИГД / 51.250; 14.233Координати: 51°15′N 14°14′E / 51.250° СГШ; 14.233° ИГД / 51.250; 14.233

Рекелвиц (германски: Räckelwitz, горнолужички: Worklecy) — општина во округот Бауцен, во Саксонија, Германија.

Се наоѓа во Горна Лужица и припаѓа на областа населена со Лужички Срби. Општината се состои од следниве села:

  • Драјхојзер (Dreihäuser, Horni Hajnk), 11 жит.
  • Хефлајн (Höflein, Wudwor), 135 жит.
  • Нојдерфел (Neudörfel, Nowa Wjeska), 171 жит.
  • Рекелвиц (Räckelwitz, Worklecy), 532 жит.
  • Шмеквиц (Schmeckwitz, Smječkecy), 316 жит.
  • Тајхојзер (Teichhäuser, Haty), 27 жит.

Рекелвиц е родното место на добро познатиот лужичкосрпски автор Јуриј Брезан. Премиерот на Саксонија, Станислав Тилих, е роден во Нојдерфел.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)