Кубшиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кубшиц/Кубшице

Kubschütz/Kubšicy

Кубшиц/Кубшице is located in Германија
Кубшиц/Кубшице
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Месни единици 24
Градоначалник Олаф Рајхерт
Основни податоци
Површина 43,53 км2
Надм. височина 205 м
Население 2.529 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 02627
Повик. бр. 03591
Портал www.gemeinde-kubschuetz.de
Местоположба на Кубшиц/Кубшице во рамките на округот Бауцен
Карта
Координати 51°10′N 14°30′E / 51.167° СГШ; 14.500° ИГД / 51.167; 14.500Координати: 51°10′N 14°30′E / 51.167° СГШ; 14.500° ИГД / 51.167; 14.500

Кубшиц (германски: Kubschütz, горнолужички: Kubšicy) — општина во округот Бауцен, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)