Золанд на Шпре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Золанд на Шпре
Центарот на Золанд на Шпре
Центарот на Золанд на Шпре
Грб на Золанд на Шпре
Золанд на Шпре is located in Германија
Золанд на Шпре
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Месни единици 10
Градоначалник Матијас Пилц (ДХС)
Основни податоци
Површина 37,27 км2
Надм. височина 302 м
Население 6.743 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 181 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 02686–02689
Повик. бр. 035936
Портал www.sohland.de
Местоположба на Золанд на Шпре во рамките на округот Бауцен
Карта
Координати 51°2′50″N 14°25′42″E / 51.04722° СГШ; 14.42833° ИГД / 51.04722; 14.42833Координати: 51°2′50″N 14°25′42″E / 51.04722° СГШ; 14.42833° ИГД / 51.04722; 14.42833

Золанд на Шпре (германски: Sohland an der Spree, горнолужички: Załom) — општина во округот Бауцен во Саксонија во Германија, близу границата со Чешка во регионот наречен Лужица. Реката Шпре тече право низ селото. Заедно со некои помали села (Версдорф, Таубенхајм) ја сочинуваат една од најголемите општини во регионот со околу 7.700 жители. Најкарактеристичниот споменик во селото е Небесниот мост („Himmelsbrücke“) и се вели дека мостот ќе се сруши, кога некој ќе каже лага на него, додека стои на него.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]