Хохкирх

Координати: 51°9′N 14°35′E / 51.150° СГШ; 14.583° ИГД / 51.150; 14.583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хохкирх/Букеце

Hochkirch/Bukecy

Црква во Хохкирх
Црква во Хохкирх
Црква во Хохкирх
Хохкирх/Букеце во рамките на Германија
Хохкирх/Букеце
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Месни единици 18
Градоначалник Норберт Волф (ДХС)
Основни податоци
Површина 41,73 км2
Надм. височина 290 м
Население 2.250 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 02627
Повик. бр. 035939
Портал www.hochkirch.de
Местоположба на Хохкирх/Букеце во рамките на округот Бауцен
Карта
Карта
Координати 51°9′N 14°35′E / 51.150° СГШ; 14.583° ИГД / 51.150; 14.583

Хохкирх (германски: Hochkirch, горнолужички: Bukecy) — општина во округот Бауцен, во Саксонија во Германија. Се наоѓа 9 километри северозападно од Лебау и 10 километри источно од Бауцен. Познат е по Битката кај Хохкирх во 1758, дел од Седумгодишната војна.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)