Нојкирх (Лужица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нојкирх
Нојкирх (Лужица) во рамките на Германија
Нојкирх (Лужица)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Градоначалник Готфрид Краузе
Основни податоци
Површина 21,32 км2
Надм. височина 325 м
Население 4.806 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 225 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 01904
Повик. бр. 035951
Портал www.neukirch-lausitz.de
Местоположба на градот Нојкирх во рамките на округот Бауцен
Карта
Карта
Координати 51°6′0″N 14°19′0″E / 51.10000° СГШ; 14.31667° ИГД / 51.10000; 14.31667Координати: 51°6′0″N 14°19′0″E / 51.10000° СГШ; 14.31667° ИГД / 51.10000; 14.31667

Нојкирх/Лаузиц (германски: Neukirch-Lausitz, горнолужички: Wjazońca) — град во областа Горна Лужица, во округот Бауцен во Саксонија во источна Германија. Се наоѓа во планинскиот регион Лужички Возвишенија близу ридот „Фалтенберг“, кој се наоѓа на околу 587 метри.

Географија и историја[уреди | уреди извор]

Кај Фалтенберг е изворот на реката Везениц. Соседни општини се Добершау-Гаусиг, Вилтен, Штајнигтволмсдорф и Шмелн-Пуцкау во округот Бауцен и Ховалд во округот Саксонска Швајцарија. Оддалеченоста до најголемиот град во регионот е 15 километри до Бауцен и 12 километри од градот до Бишофсверда.

Нојкирх бил првпат споменат во пишан документ во 1222. Битката кај Бауцен во 1813 помеѓу француската и руската армија се одржувала во близина на градот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)