Кенигсварта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кенигсварта/Ракеце

Königswartha/Rakecy

Општинското собрание на Кенигсварта
Општинското собрание на Кенигсварта
Општинското собрание на Кенигсварта
Грб на Кенигсварта/Ракеце
Кенигсварта/Ракеце во рамките на Германија
Кенигсварта/Ракеце
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Градоначалник Георг Пашке (ДХС)
Основни податоци
Површина 47 км2
Надм. височина 141 м
Население 3.394 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 72 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 02699
Повик. бр. 035931
Портал www.koenigswartha.net
Местоположба на Кенигсварта/Ракеце во рамките на округот Бауцен
Карта
Карта
Координати 51°19′N 14°20′E / 51.317° СГШ; 14.333° ИГД / 51.317; 14.333Координати: 51°19′N 14°20′E / 51.317° СГШ; 14.333° ИГД / 51.317; 14.333

Кенигсварта (германски: Königswartha, горнолужички: Rakecy) — општина во источниот дел на Саксонија, Германија. Припаѓа на округот Бауцен и се наоѓа 20 километри северно од истоимениот град.

Ракеце означува „мажи на ракот“. Селото било првпат спомнато во 1350.

Географија[уреди | уреди извор]

Општина се наоѓа во горнолужичката низина. Селото се наоѓа во лужичкосрпската населена област долж реката Шварцвасер.

Села[уреди | уреди извор]

Неколку села припаѓаат на општината:

 • Каминау (Caminau, Kamjenej)
 • Комерау (Commerau, Komorow)
 • Ентеншенке (Entenschenke, Kača Korčma)
 • Ојтрих (Eutrich, Jitk)
 • Јонсдорф (Johnsdorf, Jeńšecy)
 • Кенигсварта (Königswartha, Rakecy)
 • Нојдорф (Neudorf, Nowa Wjes)
 • Низендорф (Niesendorf, Niža Wjes)
 • Опиц (Oppitz, Psowje)
 • Трупен (Truppen, Trupin)
 • Варта (Wartha, Stróža)

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)