Елстерхајде

Координати: 51°30′0″N 14°10′0″E / 51.50000° СГШ; 14.16667° ИГД / 51.50000; 14.16667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Елстерхајде/Халштроска Хола

Elsterheide/Halštrowska Hola

Грб на Елстерхајде/Халштроска Хола
Елстерхајде/Халштроска Хола во рамките на Германија
Елстерхајде/Халштроска Хола
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Месни единици 8
Градоначалник Дитмар Коарк (ДХС)
Основни податоци
Површина 126,85 км2
Надм. височина 128 м
Население 3.435 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 02979
Повик. бр. 03571 oder 03564
Портал www.elsterheide.de
Местоположба на Елстерхајде/Халштроска Хола во рамките на округот Бауцен
Карта
Карта
Координати 51°30′0″N 14°10′0″E / 51.50000° СГШ; 14.16667° ИГД / 51.50000; 14.16667

Елстерхајде (германски: Elsterheide, горнолужички: Halštrowska hola) — општина во округот Бауцен, во Саксонија, Германија.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)