Елстра

Координати: 51°13′14″N 14°7′50″E / 51.22056° СГШ; 14.13056° ИГД / 51.22056; 14.13056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Елстра/Халштров

Elstra/Halštrow

Административна зграда во Елстра
Административна зграда во Елстра
Административна зграда во Елстра
Грб на Елстра/Халштров
Елстра/Халштров во рамките на Германија
Елстра/Халштров
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Градски единици 13
Градоначалник Фолкер Брант (ДХС)
Основни податоци
Површина 32,65 км2
Надм. височина 200 м
Население 2.704 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 83 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 01920
Повик. бр. 035793
Портал www.elstra.de
Местоположба на градот Елстра/Халштров во рамките на округот Бауцен
Карта
Карта
Координати 51°13′14″N 14°7′50″E / 51.22056° СГШ; 14.13056° ИГД / 51.22056; 14.13056

Елстра (германски: Elstra, горнолужички: Halštrow) — град во округот Бауцен, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа на реката Шварце Елстер, 6 километри југоисточно од Каменц и 34 километри североисточно од Дрезден.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)