Гроснаундорф

Координати: 51°12′N 13°56′E / 51.200° СГШ; 13.933° ИГД / 51.200; 13.933
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гроснаундорф
Грб на Гроснаундорф
Гроснаундорф во рамките на Германија
Гроснаундорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Општ. заед. Пулсниц
Градоначалник Јирген Кестнер
Основни податоци
Површина 15 км2
Надм. височина 253 м
Население 965 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 64 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 01936
Повик. бр. 035955
Местоположба на Гроснаундорф во рамките на округот Бауцен
Карта
Карта
Координати 51°12′N 13°56′E / 51.200° СГШ; 13.933° ИГД / 51.200; 13.933

Гроснаундорф (германски: Großnaundorf) — општина во округот Бауцен, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)