Раменау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Раменау
Раменау is located in Германија
Раменау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Општ. заед. Бишофсверда
Месни единици 3
Градоначалник Хилтруд Снелински
Основни податоци
Површина 10,76 км2
Надм. височина 296 м
Население 1.338 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 124 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 01877
Повик. бр. 03594
Портал rammenau.de
Местоположба на Раменау во рамките на округот Бауцен
Карта
Координати 51°9′N 14°8′E / 51.150° СГШ; 14.133° ИГД / 51.150; 14.133Координати: 51°9′N 14°8′E / 51.150° СГШ; 14.133° ИГД / 51.150; 14.133

Раменау (германски: Rammenau) или Рамнов (горнолужички: Ramnow) — село и општина во округот Бауцен во сојузната покраина Саксонија, Германија.

Раменау е родно место на прочуениот германски филозоф Јохан Готлиб Фихте (1762-1814).

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Раменау - Август Шуман: „Полн државен, поштенски и новински лексикон на Саксонија“, Том 8, Цвикау 1821, стр. 747 f. (германски)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]