Бишофсверда

Координати: 51°7′39″N 14°10′47″E / 51.12750° СГШ; 14.17972° ИГД / 51.12750; 14.17972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бишофсверда
Градското собрание на Бишофсверда
Градското собрание на Бишофсверда
Градското собрание на Бишофсверда
Грб на Бишофсверда
Бишофсверда во рамките на Германија
Бишофсверда
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Општ. заед. Бишофсверда
Градоначалник Андреас Ерлер (ДХС)
Основни податоци
Површина 46,26 км2
Надм. височина 304 м
Население 10.788 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 233 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 01877
Повик. бр. 03594
Портал www.bischofswerda.de
Местоположба на градот Бишофсверда во рамките на округот Бауцен
Карта
Карта
Координати 51°7′39″N 14°10′47″E / 51.12750° СГШ; 14.17972° ИГД / 51.12750; 14.17972

Бишофсверда (германски: Bischofswerda, горнолужички: Biskupicy) — мал град во округот Бауцен, во сојузната покраина Саксонија, во Германија. Се наоѓа во историската област на Горна Лужица.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)