Небелшиц

Координати: 51°16′0″N 14°10′0″E / 51.26667° СГШ; 14.16667° ИГД / 51.26667; 14.16667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Небелшиц/Њебјелчице

Nebelschütz/Njebjelčicy

Црква во Небелшиц
Црква во Небелшиц
Црква во Небелшиц
Грб на Небелшиц/Њебјелчице
Небелшиц/Њебјелчице во рамките на Германија
Небелшиц/Њебјелчице
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Општ. заед. Ам Клостервасер
Месни единици 5
Градоначалник Томас Чорнак (ДХС)
Основни податоци
Површина 22,92 км2
Надм. височина 194 м
Население 1.208 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 01920
Повик. бр. 03578
Портал www.nebelschuetz.de
Местоположба на Небелшиц/Њебјелчице во рамките на округот Бауцен
Карта
Карта
Координати 51°16′0″N 14°10′0″E / 51.26667° СГШ; 14.16667° ИГД / 51.26667; 14.16667

Небелшиц (германски: Nebelschütz, горнолужички: Njebjelčicy) — општина во округот Бауцен, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)