Прејди на содржината

Кенигсбрик

Координати: 51°15′N 13°53′E / 51.250° СГШ; 13.883° ИГД / 51.250; 13.883
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кенигсбрик/Кинспорк

Königsbrück/Kinspork

Воздушен поглед на Кенигсбрик
Воздушен поглед на Кенигсбрик
Воздушен поглед на Кенигсбрик
Грб на Кенигсбрик/Кинспорк
Кенигсбрик/Кинспорк во рамките на Германија
Кенигсбрик/Кинспорк
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Општ. заед. Кенигсбрик
Градски единици 3
Градоначалник Хајко Дризнак (ДХС)
Основни податоци
Површина 77,83 км2
Надм. височина 175 м
Население 4.565 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 01936
Повик. бр. 035795
Портал www.koenigsbrueck.de
Местоположба на градот Кенигсбрик/Кинспорк во рамките на округот Бауцен
Карта
Карта
Координати 51°15′N 13°53′E / 51.250° СГШ; 13.883° ИГД / 51.250; 13.883

Кенигсбрик (германски: Königsbrück, горнолужички: Kinspork) — град во округот Бауцен, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа 14 километри западно од Каменц и 27 километри североисточно од Дрезден. Кенигсбрик е познат по западната порта на историскиот регион Горна Лужица.

Историја[уреди | уреди извор]

Градско собрание

Првпат споменат во 1248 како населба околу тврдина на Горна Лужица, каде трговскиот пат Виа Регија ја поминувал границата со грофовијата Мајсен. Првпат споменат како град во 1331, Кенигсбрик од 1562 бил административен центар на чешката управа, кој премина по покровителство на изборното кнежевство Саксонија според Прашкиот мир од 1635. Во 1906, Кралството Саксонија имало големи тренинг-области покрај Дрезден, кои по Втората светска војна биле користени од Советската армија и конечно затворени во 1992 г.

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]