Прејди на содржината

Бауцен (округ)

Координати: 51°17′N 14°16′E / 51.283° СГШ; 14.267° ИГД / 51.283; 14.267
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бауцен
Landkreis Bautzen

округ
Знаме на Бауцен Landkreis BautzenГрб на Бауцен Landkreis Bautzen
Карта
Земја Германија
ПокраинаСаксонија
СедиштеБауцен
Површина
 • Вкупна2,391,7 км2 (923,4 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно298.010
 • Густина120/км2 (320/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.BZ, BIW, HY, KM
Мреж. местоhttp://www.landkreis-bautzen.de

Бауцен (германски: Bautzen, горнолужички: Wokrjes Budyšin) — округ во сојузната покраина Саксонија во Германија, вклучувајќи ги поранешните окрузи Бишофсверда и Каменц. Се граничи (од југ надесно) со Чешка, округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, слободниот град Дрезден и окрузите Мајсен и Герлиц. Со сојузната покраина Бранденбург се граничи на север. Округот е најголем во рамките на Саксонија, гледано во поглед на површината.

Историја[уреди | уреди извор]

Историски, поголемиот дел од Горна Лужица припаѓал на Чешка. По крајот на Триесетгодишната војна станал дел од Саксонија. Единствено, малиот град Ширгисвалде останал чешки до 1809.

Округот бил основан во 1994 со спојувањето на поранешните окрузи Бауцен и Бишофсверда. Округот Каменц и слободниот град Хојерсверда биле припоени кон округот во август 2008.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот припаѓа на регионот Горна Лужица (Oberlausitz). На југ се протегаат Лужичките Планини. Пејзажот се израмнува на север.

Реката Шпре влегува во округот од југоисток и тече низ Ширгисвалде и Бауцен пред да го напушти на север. Пред Бауцен на реката има брана со вештачко езеро (Talsperre Bautzen, 5,5 км2).

Грб[уреди | уреди извор]

Грб Грбот на округот е идентичен од грбот на грофовијата на Горна Лужица. Грбот бил поставен околу 1350, кога шестте града на Горна Лужица основале конфедерација. Овој сојуз станал грофовија под чешката круна во 1378.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Градовите и општините во округот Бауцен
Градови Општини
 1. Бауцен (Budyšin)
 2. Бернсдорф
 3. Бишофсверда
 4. Елстра
 5. Гросрерсдорф
 6. Хојерсверда (Wojerecy)
 7. Каменц (Kamjenc)
 8. Кенигсбрик
 9. Лаута (Łuty)
 10. Пулсниц
 11. Радеберг
 12. Ширгисвалде-Киршау
 13. Вајсенберг (Wospork)
 14. Вилтен
 15. Витихенау (Kulow)
 1. Арнсдорф
 2. Буркау (Porchow)
 3. Кроствиц (Chrósćicy)
 4. Куневалде
 5. Демиц-Тумиц
 6. Добершау-Гаусиг (Dobruša-Huska)
 7. Елстерхајде (Halštrowska hola)
 8. Франкентал
 9. Геда (Hodźij)
 10. Гросдубрау (Wulka Dubrawa)
 11. Гросхартау
 12. Гроснаундорф
 13. Гроспоствиц (Budestecy)
 14. Хазелбахтал
 15. Хохкирх (Bukecy)
 1. Лаусниц
 2. Лихтенберг
 3. Кенигсварта (Rakecy)
 4. Кубшиц (Kubšicy)
 5. Лоза (Łaz)
 6. Малшвиц (Malešecy)
 7. Небелшиц (Njebjelćicy)
 8. Нешвиц (Njeswaćidło)
 9. Нојкирх (Лужица)
 10. Нојкирх (Кенигсбрик)
 11. Обергуриг (Hornja Hórka)
 12. Охорн
 13. Ослинг
 14. Отендорф-Окрила
 1. Паншвиц-Кукау (Pančicy-Kukow)
 2. Пушвиц (Bóšicy)
 3. Рекелвиц (Worklecy)
 4. Радибор (Radwor)
 5. Ралбиц-Розентал (Ralbicy-Róžant)
 6. Раменау
 7. Шмелн-Пуцкау
 8. Шентајхен
 9. Швепниц
 10. Золанд на Шпре
 11. Шпретал (Sprjewiny doł)
 12. Штајна
 13. Штајнигтволмсдорф
 14. Вахау

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

51°17′N 14°16′E / 51.283° СГШ; 14.267° ИГД / 51.283; 14.267