Каменц (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Каменц
Landkreis Kamenz

округ
Земја Германија
ПокраинаСаксонија
Укинат2008-08-01
СедиштеКаменц
Површина
 • Вкупна1,340,34 км2 (517,51 ми2)
Население (2001)
 • Вкупно154,954
 • Густина120/км2 (300/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.KM
Мреж. местоhttp://www.lra-kamenz.de

Каменц (германски: Kamenz, горнолужички: Kamjenc) — поранешен округ во североисточниот дел на сојузната покраина Саксонија, Германија. Се граничел со (од север надесно) окрузите Горен Шпревалд-Лужица, Шпре-Ниса, Долношлеска Горна Лужица, Бауцен, Саксонска Швајцарија, слободниот град Дрезден и окрузите Мајсен и Риза-Гросенхајн. Слободниот град Хојерсверда бил целосно опкружен од округот.

Историја[уреди | уреди извор]

Округот бил создаден во 1994 од претходниот округ Каменц, северните делови на округот Дрезден-Ланд, околу Радеберг и округот Хојерсверда, освен градот Хојерсверда, кој станал слободен град. Од 1994 до 1996 бил наречен Westlausitz - Dresdner Land, но бил преименуван потоа повторно во Каменц. Во август 2008, округот Каменц и Хојерсверда биле припоени кон округот Бауцен.

Географија[уреди | уреди извор]

Две поголеми реки во округот се Шпре и Шварце Елстер.

Партнерства[уреди | уреди извор]

Од 14 декември 1990, округот има партнерство со округот Алцај-Вормс во Рајнска област-Пфалц.

Грб[уреди | уреди извор]

Боите на грбот се оние од Горна Лужица. Црното крило на десната страна е симбол на грофовите од Каменц. Листот од липа на врвот на левата половина стои за лужичкосрпското малцинство. Разбрануваната линија долу ги симболизира трите реки, Редер, Елстер и Шпре. Трите прстени долу го симболизира обединување на претходните окрузи.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Градови Општини
 1. Берсндорф
 2. Елстра
 3. Гросрерсдорф
 4. Каменц
 5. Кенигсбрик
 6. Лаута
 7. Пулсниц
 8. Радеберг
 9. Витихенау
 1. Арнсдорф
 2. Бретниг-Хаусвалде
 3. Кроствиц
 4. Елстерхајде
 5. Гроснаундорф
 6. Хазелбахтал
 7. Лаусниц
 8. Лихтенберг
 9. Лоза
 10. Небелшиц
 11. Нојкирх
 12. Оберлихтенау
 1. Охорн
 2. Ослинг
 3. Отендорф-Окрила
 4. Паншвиц-Кукау
 5. Ралбиц-Розентал
 6. Рекелвиц
 7. Шентајхен
 8. Швепниц
 9. Шпретал
 10. Штајна
 11. Вахау
 12. Видниц

Надворешни врски[уреди | уреди извор]