Средна Саксонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Средна Саксонија
Landkreis Mittelsachsen
Округ
Грб на Средна СаксонијаLandkreis Mittelsachsen
Грб
Saxony Landkreis Mittelsachsen 2008.png
Земја  Германија
Покраина Саксонија
Адм. цент. Фрајберг
Површина
 • Вкупна 2,112 км2
Население (31 декември 2015)[1]
 • Вкупно 312.450
 • Густина 150/km2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Рег. таб. FG
Мреж. место http://www.landkreis-mittelsachsen.de

Средна Саксонија (германски: Mittelsachsen) — округ (Kreis) во сојузната покраина Саксонија, Германија. Округот се граничи со (од запад надесно) покраината Тирингија, окрузите Лајпциг, Северна Саксонија, Мајсен, Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, Чешка, Рудни Планини, урбаниот округ Кемниц и округот Цвикау.

Историја[уреди | уреди извор]

Округот бил основан со спојување на поранешните окрузи Дебелн, Фрајберг и Митвајда, као дел од реформата на окрузите во август 2008 година.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот се простира од Рудни Планини на германско-чешката граница до низините помеѓу Лајпциг и Дрезден. Главни реки во округот се Фрајбергер Мулде и Чопау.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Градови Општини
 1. Августусбург
 2. Бранд-Ербисдорф
 3. Бургштет
 4. Дебелн
 5. Флеа
 6. Франкенберг
 7. Фрауенштајн
 8. Фрајберг
 9. Герингсвалде
 10. Гросширма
 11. Хајнихен
 12. Харта
 13. Лајсниг
 14. Лунценау
 15. Митвајда
 16. Едеран
 17. Пениг
 18. Рохлиц
 19. Росвајн
 20. Зајда
 21. Валдхајм
 1. Алтмитвајда
 2. Бобрич-Хилберсдорф
 3. Клаусниц
 4. Дорфхемниц
 5. Епендорф
 6. Ерлау
 7. Гросхартмансдорф
 8. Гросвајчен
 9. Халсбрике
 10. Хартмансдорф
 11. Кенигсфелд
 12. Кенигсхајн-Видерау
 13. Крибштајн
 14. Лојбсдорф
 15. Лихтенау
 16. Мохау
 17. Лихтенберг
 1. Милау
 2. Мулда
 3. Нојхаузен
 4. Нидервиза
 5. Обершена
 6. Острау
 7. Рехенберг-Биненмиле
 8. Рајнсберг
 9. Росау
 10. Зелиц
 11. Штригистал
 12. Таура
 13. Векселбург
 14. Вајсенборн
 15. Цетлиц
 16. Чајц-Отевиг

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]