Лебау-Цитау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лебау-Цитау
Landkreis Löbau-Zittau

округ
Земја Германија
ПокраинаСаксонија
Укинат01.08.2008
СедиштеЦитау
Површина
 • Вкупна698,51 км2 (26,970 ми2)
Население (2001)
 • Вкупно152,304
 • Густина2,2/км2 (5,6/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.ZI
Мреж. местоhttp://www.lra-loebau-zittau.de

Лебау-Цитау (германски: Löbau-Zittau, лужички: Lubij-Žitawa) — поранешен округ во источниот дел на сојузната покраина Саксонија, во Германија. Соседни окрузи му биле окрузите Бауцен на северозапад и Долношлеска Горна Лужица на север. На исток се граничел со Полска, а на југ со Чешка.

Историја[уреди | уреди извор]

Округот бил создаден во 1994 со спојување на двата претходни окрузи, Лебау и Цитау. Во август 2008, станал дел од новиот округ Герлиц.

Географија[уреди | уреди извор]

Главна река во округот е Лужичка Ниса, која исто така ја создава и границата со Полска. Главно е сместен на ридското подрачје на Лужичките Возвишенија; највисоката точка е Лауше („Lausche) со 793 метри надморска височина.

Грб[уреди | уреди извор]

Грб Грбот покажува карактеристична куќа од областа, со две кули позади. Кулите ги претставуваат градските собранија во градовите Лебау и Цитау.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Градови Општини
 1. Бернштат на Ајген
 2. Еберсбах
 3. Хернхут
 4. Лебау
 5. Нојгерсдорф
 6. Нојзалца-Шпремберг
 7. Остриц
 8. Зајфхенерсдорф
 9. Цитау
 1. Бајерсдорф
 2. Бертелсдорф
 3. Бертсдорф-Херниц
 4. Дирхенерсдорф
 5. Ајбау
 6. Гросхенерсдорф
 7. Гросшенау
 8. Гросшвајдниц
 9. Хајневалде
 10. Јонсдорф
 11. Лавалде
 12. Лојтерсдорф
 1. Мителхервигсдорф
 2. Нидеркунерсдорф
 3. Оберкунерсдорф
 4. Одервиц
 5. Олберсдорф
 6. Опах
 7. Ојбин
 8. Розенбах
 9. Шенау-Берцдорф
 10. Шенбах
 11. Штравалде

Надворешни врски[уреди | уреди извор]