Бертелсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бертелсдорф
Место во Хернхут
Замок во Бертелсдорф
Замок во Бертелсдорф
Замок во Бертелсдорф
Бертелсдорф во рамките на Германија
Бертелсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Град Хернхут
Место единици 2
Основни податоци
Површина 22,24 км2
Надм. височина 290 м
Население 1.630  (31 декември 2011)
 - Густина 73 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02747
Повик. бр. 035873
Портал berthelsdorf.de
Координати 51°1′40″N 14°45′30″E / 51.02778° СГШ; 14.75833° ИГД / 51.02778; 14.75833Координати: 51°1′40″N 14°45′30″E / 51.02778° СГШ; 14.75833° ИГД / 51.02778; 14.75833

Бертелсдорф (германски: Berthelsdorf, горнолужички: Batromjecy) — село и поранешна општина во округот Герлиц, во југоисточниот дел на Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2013 е дел од градот Хернхут.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]