Прејди на содржината

Митвајда (округ)

Координати: 50°59′24″N 12°58′48″E / 50.99000° СГШ; 12.98000° ИГД / 50.99000; 12.98000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Митвајда
Landkreis Mittweida

округ
Земја Германија
ПокраинаСаксонија
Укинат01.08.2008
СедиштеМитвајда
Површина
 • Вкупна773,18 км2 (298,53 ми2)
Население (2001)
 • Вкупно136,684
 • Густина180/км2 (460/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.MW
Мреж. местоhttp://www.landkreis-mittweida.de

Митвајда (германски: Mittweida) — поранешен округ во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се граничел со (од север надесно) окрузите Мулдентал, Дебелн, Фрајберг, слободниот град Кемниц и округот Кемниц, округот Алтенбург во Тирингија и округот Лајпциг.

Историја

[уреди | уреди извор]

Округот бил создаден во 1994 година, кога претходните окрузи Хајнихен, Рохлиц и дел од округот Кемниц се споиле. Во август 2008 година, како дел од реформата на окрузите во Саксонија, окрузите Дебелн, Фрајберг и Митвајда биле споени во новиот округ Средна Саксонија.

Географија

[уреди | уреди извор]

Округот се наоѓал во падините на Рудните Планини, само областа на северозападот околу Рохлиц припаѓа на низините околу Лајпциг (Leipziger Tieflandsbucht). Во оваа област е исто така најниската точка во округот со 144 метри надморска височина; највисоката точка е во Хаусдорф (дел од Франкенберг) со 488 м. Три главни реки во округот се Цвикауер Мулде, Кемниц и Чопау.

Грб Грбот го покажува лавот на Мајсен во горниот десен агол, бидејќи поголемиот дел од округот историски припаѓала на Мајсен. Трите сини мечки ги симболизираат три главни реки во округот: Цвикауер Мулде, Кемниц и Чопау.

Градови и општини

[уреди | уреди извор]
Градови Општини
 1. Бургштет
 2. Франкенберг
 3. Герингсвалде
 4. Хајнихен
 5. Лунценау
 6. Митвајда
 7. Пениг
 8. Рохлиц
 1. Алтмитвајда
 2. Клаусниц
 3. Ерлау
 4. Хартмансдорф
 5. Кенигсфелд
 6. Кенигсхајн-Видерау
 7. Крибштајн
 8. Лихтенау
 1. Милау
 2. Росау
 3. Зелиц
 4. Штригистал
 5. Таура
 6. Векселбург
 7. Цетлиц

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]

50°59′24″N 12°58′48″E / 50.99000° СГШ; 12.98000° ИГД / 50.99000; 12.98000