Нојгерсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нојгерсдорф
Место во Еберсбах-Нојгерсдорф
Грб на Нојгерсдорф
Нојгерсдорф во рамките на Германија
Нојгерсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Град Еберсбах-Нојгерсдорф
Основни податоци
Површина 5,53 км2
Надм. височина 433 м
Население 5.978  (31 декември 2009)
 - Густина 1.081 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02727
Повик. бр. 03586
Портал www.neugersdorf.de
Координати 50°58′44″N 14°36′39″E / 50.97889° СГШ; 14.61083° ИГД / 50.97889; 14.61083Координати: 50°58′44″N 14°36′39″E / 50.97889° СГШ; 14.61083° ИГД / 50.97889; 14.61083

Нојгерсдорф (германски: Neugersdorf) — поранешен град во округот Герлиц, во Саксонија, Германија. Се наоѓа на границата со Чешка, 4 километри јужно од Еберсбах и 17 километри северозападно од Цитау. Од 1 јануари 2011 е дел од градот Еберсбах-Нојгерсдорф.