Лајпциг (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лајпциг
Landkreis Leipzig

округ
Знаме на Лајпциг Landkreis LeipzigГрб на Лајпциг Landkreis Leipzig
Карта
Земја Германија
ПокраинаСаксонија
СедиштеБорна
Површина
 • Вкупна1,646 км2 (636 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно258.386
 • Густина160/км2 (410/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.L, BNA, GHA, GRM, MTL, WUR
Мреж. местоhttp://www.landkreisleipzig.de

Лајпциг (германски: Leipzig) — округ во сојузната покраина Саксонија, Германија. Именуван е по градот Лајпциг, кој е опкружен од округот, но не е дел од него. Се граничи со (од запад надесно) покраината Саксонија-Анхалт, урбаниот округ Лајпциг, окрузите Северна Саксонија и Средна Саксонија и покраината Тирингија.

Историја[уреди | уреди извор]

Округот бил основан со спојување на поранешните окрузи Мулдентал и Лајпциг, како дел од реформата на окрузи во август 2008.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот се наоѓа во низините околу Лајпциг. Главни реки во округот се Мулде, Вајсе Елстер и Плајсе.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Градови Општини
 1. Бад Лаузик
 2. Белен
 3. Борна
 4. Брандис
 5. Колдиц
 6. Фробург
 7. Гајтхајн
 8. Грима
 9. Гројцш
 10. Кицшер
 1. Маркклеберг
 2. Маркранштет
 3. Наунхоф
 4. Пегау
 5. Регис-Брајтинген
 6. Рета
 7. Требзен
 8. Вурцен
 9. Цвенкау
 1. Белгерсхајн
 2. Беневиц
 3. Борсдорф
 4. Елстертребниц
 5. Гроспесна
 6. Лосатал
 1. Махерн
 2. Нојкирицш
 3. Отервиш
 4. Партенштајн
 5. Талвиц

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 51°11′N 12°36′E / 51.183° СГШ; 12.600° ИГД / 51.183; 12.600