Плајсе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Плајсе
Pleiße
Плајсе кај Гросдојбен
Извор Драј-Линден-Брунен (порано Алболдсбрунен) во Еберсбрун близу Цвикау
50°38′51″ СГШ 12°25′31″ ИГД / 
Утока Вајсе Елстер во Лајпциг
51°19′21″ СГШ 12°21′27″ ИГД / 
Тек Вајсе ЕлстерЗалеЕлбаСеверно Море
Земји во сливот  Германија
Место Саксонија, Тирингија
Должина 90 км км
Надм. вис. на изворот 443 м м
Надм. вис. на устието 103 м м
Речен систем Елба
Леви притоки Кобербах, Шпроте
Десни притоки Парадизбах, Вира, Гезел

Плајсе е десна притока на Вајсе Елстер во Саксонија, Германија. Нејзиниот извор се наоѓа југозападно од Цвикау, кај Еберсбрун, потоа тече низ Вердау, Кримичау, Алтенбург и други градови во Саксонија и Тирингија, пред да се влее во Вајсе Елстер кај Лајпциг.

Реката природно има должина од 115 километр; меѓутоа, јужно од Лајпциг, е исправена, со што е намалена нејзината должина на 90 км.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Die Pleiße - Август Шуман: „Полн државен, поштенски и новински лексикон на Саксонија“, Том 8, Цвикау 1821, стр. 396–410. (германски)