Нојкирицш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нојкирицш
Грб на Нојкирицш
Нојкирицш is located in Германија
Нојкирицш
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Лајпциг
Месни единици 5
Градоначалник Хенри Грајхен
Основни податоци
Површина 40,34 км2
Надм. височина 143 м
Население 6.885 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 171 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04575
Повик. бр. 03 43 42
Портал www.neukieritzsch.de
Местоположба на Нојкирицш во рамките на округот Лајпциг
Карта
Координати 51°9′5″N 12°24′35″E / 51.15139° СГШ; 12.40972° ИГД / 51.15139; 12.40972Координати: 51°9′5″N 12°24′35″E / 51.15139° СГШ; 12.40972° ИГД / 51.15139; 12.40972

Нојкирицш (германски: Neukieritzsch) — општина во округот Лајпциг, во Саксонија, Германија. На 1 април 2008 година поранешната општина Лобштет била припоена кон Нојкирицш.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]