Бад Лаузик

Координати: 51°8′41″N 12°38′43″E / 51.14472° СГШ; 12.64528° ИГД / 51.14472; 12.64528
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бад Лаузик
Градското собрание на Бад Лаузик
Градското собрание на Бад Лаузик
Градското собрание на Бад Лаузик
Грб на Бад Лаузик
Бад Лаузик во рамките на Германија
Бад Лаузик
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Лајпциг
Општ. заед. Бад Лаузик
Градски единици 12
Градоначалник Јозеф Ајзенман
Основни податоци
Површина 69,79 км2
Надм. височина 164 м
Население 8.087 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 116 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04651
Повик. бр. 034345
Портал www.bad-lausick.de
Местоположба на градот Бад Лаузик во рамките на округот Лајпциг
Карта
Карта
Координати 51°8′41″N 12°38′43″E / 51.14472° СГШ; 12.64528° ИГД / 51.14472; 12.64528

Бад Лаузик (германски: Bad Lausick) — град во округот Лајпциг, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа 12 километри југозападно од Грима и 29 километри југоисточно од Лајпциг.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]