Борсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Борсдорф
Општинско собрание
Општинско собрание
Грб на Борсдорф
Борсдорф is located in Германија
Борсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Лајпциг
Месни единици 3
Градоначалник Лудвиг Мартин
Основни податоци
Површина 15,56 км2
Надм. височина 152 м
Население 8.219 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 528 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04451
Повик. бр. 034291
Портал www.borsdorf.de
Местоположба на Борсдорф во рамките на округот Лајпциг
Карта
Координати 51°20′49″N 12°32′18″E / 51.34694° СГШ; 12.53833° ИГД / 51.34694; 12.53833Координати: 51°20′49″N 12°32′18″E / 51.34694° СГШ; 12.53833° ИГД / 51.34694; 12.53833

Борсдорф (германски: Borsdorf) — општина во округот Лајпциг во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Борсдорф во дигиталниот историски именик на места во Саксонија (Digitalen Historischen Ortsverzeichnis von Sachsen)