Регис-Брајтинген

Координати: 51°5′N 12°27′E / 51.083° СГШ; 12.450° ИГД / 51.083; 12.450
Од Википедија — слободната енциклопедија
Регис-Брајтинген
Градското собрание
Градското собрание
Градското собрание
Грб на Регис-Брајтинген
Регис-Брајтинген во рамките на Германија
Регис-Брајтинген
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Лајпциг
Општ. заед. Регис-Брајтинген
Градски единици 3
Градоначалник Томас Крач (ДХС)
Основни податоци
Површина 26,35 км2
Надм. височина 145 м
Население 3.821 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 145 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04565 04574
Повик. бр. 034343 (Регис-Брајтинген)
034492 (Рамсдорф)
03433 (Хојерсдорф)
Портал www.regis-breitingen.de
Местоположба на градот Регис-Брајтинген во рамките на округот Лајпциг
Карта
Карта
Координати 51°5′N 12°27′E / 51.083° СГШ; 12.450° ИГД / 51.083; 12.450

Регис-Брајтинген (германски: Regis-Breitingen) — град во округот Лајпциг, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа на реката Плајсе, 6 километри југозападно од Борна.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]