Фробург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фробург
Црква Свети Михаил
Црква Свети Михаил
Грб на Фробург
Фробург is located in Германија
Фробург
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Лајпциг
Градски единици 18
Градоначалник Волфганг Хинш
Основни податоци
Површина 108,06 км2
Надм. височина 176 м
Население 12.443 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 115 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04654
Повик. бр. 034348
Портал www.frohburg.de
Местоположба на градот Фробург во рамките на округот Лајпциг
Карта
Координати 51°3′22″N 12°33′18″E / 51.05611° СГШ; 12.55500° ИГД / 51.05611; 12.55500Координати: 51°3′22″N 12°33′18″E / 51.05611° СГШ; 12.55500° ИГД / 51.05611; 12.55500

Фробург (германски: Frohburg) — град во округот Лајпциг, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа 11 километри североисточно од Алтенбург и 34 километри југоисточно од Лајпциг. Го вклучува и селото Флесберг и градот Корен-Залис.

Историја[уреди | уреди извор]

Во текот на Втората светска војна, имало подкамп на концентрациониот камп Бухенвалд, надвор од селото Флесберг. Кампот бил фабрика за воениот производител, Hugo Schneider AG (HASAG).[2]

Географија и сообраќај[уреди | уреди извор]

Географија[уреди | уреди извор]

Фробург се наоѓа на половина пат помеѓу Лајпциг и Кемниц, околу 35 километри од Лајпциг и 10 километри јужно од Борна. Потокот Вира тече низ Фробург.

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Сојузниот автопат Б95 поминува низ Фробург. Јужно од Фробург поминува и сојузниот автопат Б7. Железничката линија Лајпциг-Нојкирич-Хемниц (опслужувана од Конекс) исто така поминува низ градот. Фробург има директна врска со автопатот А72 (во изградба).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)
  2. Thomas Lang, "Jüdische Gemeinden gegen Umbettung von Toten des KZ-Außenlagers Flößberg" Архивирано 11 јули 2012 г.. Leipziger Volkszeitung online. (19 јули 2010) (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]